من رِی

Man Ray 1934.jpg

او از توسعه دهندگان مهم دو جنبش 

دادا و 

سورئالیستاست، اما ارتباط او با این جنبش غیررسمی بوده‌است. بهترین کارهای مدرن او مربوط به عکاسی‌های 

آوانگاردمی‌شود. من ری در رسانه‌های متعددی تولید اثر کرده و خود را به‌عنوان یک هنرمند در تمام عرصه‌ها نشان داده‌است. او همچنین یک عکاس مد و پرتره توانمند نیز بوده‌است.

او همچنین به خاطر فتوگرام‌هایش نیز مورد توجه‌است، کارهایی که بعد از او به 

ریوگراف تغییر نام داد.

در سال ۱۹۹۹، آرت نیوز از او به عنوان یکی از ۲۵ کارگردانی که هنرمندان اثر گذار قرن ۲۰ دنیا معرفی کرد، و برای استناد به تمام شیوه کارهای او اعم از فیلم‌های اکتشافی او، نقاشی، مجسمه‌سازی، کلاژ، چیدمان و اولین کارهایی که او اسمش را 

پرفورمنس و 

هنر مفهومی گذاشت اشاره کرده‌است و گفته من ری به هنرمندان در تمام رسانه‌های هنری شیوه‌ای برای خلاقیت ارائه کرده‌است.»

• گریم تدوین فن بیان روتوش مجتمع فنی تهران

وبلاگ سینما تجربی

ویرایش

ابتدای زندگی و پیش‌زمینه

ویرایش

از زمانی که او به هنر علاقه‌مند شد تا زمان مرگش، ۶۰ سال طول می‌کشد، من ری در 

فیلادلفیای جنوبی با نام اصلیامانوئل رادینسکی در سال ۱۸۹۰ زاده شد. بزرگترین فرزند یک خانواد مهاجر روسی - یهودی. خانواده او به ناگاه پسری دیگر و دو دختر دیگر به دنیا آوردند.

در اوابل سال ۱۹۱۲ خانواده رادینسکی نام خانوادگی‌شان را به ری تغییر دادند. نامی که برادر من انتخاب کرد در راستای 

تبعیض نژادی و ضد 

سامی گرایی بود. امانوئل که "Manny" را به عنوان نام مستعار انتخاب کرده بود، نامش را به من تغییر داد و تا انتها به همین اسم ترکیب شده یعنی من ری» شناخته می‌شد.

وبلاگ سینما تجربی

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین جستجو ها